Umenie na Slovensku má bohatú tradíciu, ktorá vznikla pred stáročiami, a ktoré možno vysledovať od stredoveku a renesancie. Od svojej začiatky cez rôzne historické obdobia až po súčasnosť prechádza slovenské umenie neustálymi zmenami, ktoré odrážajú nielen politické a sociálne zmeny, ale aj vývoj kultúry a identity národa. Bez ohľadu na dobu, či už ide o turecké nájazdy, habsburskú éru alebo komunistický režim, slovenskí umelci neustále reagovali na výzvy doby prostredníctvom svojho umenia, vždy sa prostredníctvom svojho diela pokúšali o zachytenie duchovného a emocionálneho života, ktorý presahuje hranice konkrétnych epoch.
Prvky slovenskej kultúry a umenia sa formovali pod vplyvom rôznych civilizácií ktoré ovplyvnili túto krajinu, či už v dobách starovekých Rimanov, stredovekého slovenského národa alebo pod vplyvom Rakúska-Uhorska, Česka či Poľska. Významnými etapami v histórii slovenského umenia boli obdobia renesancie, baroka a romantizmu, kedy umelci tvorili diela zamerané na náboženské, historické a folklórne témy. Významní slovenskí umelci, ako Jozef Hanula, Jozef Vydra alebo M www.mortreuxart.com in Benka, zohrali kľúčovú úlohu pri formovaní slovenského umenia a národnej identity.
Slovenské umenie prešlo zásadnými zmenami aj počas 20. storočia, predovšetkým po vzniku Československa v roku 1918. Vplyv modernizácie a európskych avantgardných hnutí ako kubizmus, expresionizmus a surrealizmus sa stal silným impulzom pre slovenských umelcov, ktorí začali spájať tradičné motívy s novými formami umenia. V 30. rokoch 20. storočia sa zrodil slovenský národný realizmus, ktorý sa zameriaval na zobrazenie každodenného života slovenského ľudu a jeho boja za národnú slobodu.
Po druhej svetovej vojne, počas komunizmu, bolo slovenské umenie pod prísnym dohľadom štátu. Oficiálnymi smermi boli socialistický realizmus a jeho predpisy, no mnohí umelci sa snažili vyjadriť svoje názory aj prostredníctvom nezávislého umenia, ktoré bolo často tajné. {Naprieč týmto obdobím však mnohí slovenskí umelci rozvinuli silné osobné výrazy v dielach, ktoré sú dnes považované za ikonické|Napriek týmto obmedzeniam sa mnohí umelci rozvinuli, vytvárajúc diela s výrazným osobným rukopis